Konferencja odbyła się w ośrodku POSK, czyli Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym na Hammersmith w Londynie.
Na początku usłyszeliśmy informacje dotyczące stypendiów, grantów i programów, jakie są w ofercie NAWY - Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Szczególnie ciekawe wydały się oferty studiów w Polsce dla osób z podwójnym obywatelstwem polskim i brytyjskim, o których możemy opowiedzieć naszym uczniom z klas wyższych czyli GCSE i A-level. Do tych uczniów jest skierowany też specjalny program stypendialny, dzięki któremu przyszli studenci mogą uczyć się języka polskiego przez rok zanim wyjadą na studia w Polsce. Wszystkie informacje dotyczące wniosków o stypendia, pomocy z informacją na temat studiowania w Polsce można uzyskać od NAWA pisząc pod adres: polonia@nawa.gov.pl lub na stronie www.nawa.gov.pl. Wybór studiów w Polsce znaleźć można pod adresem: www.studia.gov.pl/wybierz-studia
NAWA zajmuje się też promocją języka polskiego dla Instytucji Naukowych, prowadzi też letnie kursy języka i kultury polskiej, o których więcej informacji można uzyskać pisząc na adres: kursletni@nawa.gov.pl
Drugie spotkanie poprowadziły przedstawicielki ORPEG, czyli Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Skupiły się przede wszystkim na informacjach dotyczących awansu zawodowego nauczyciela. Dane dotyczyły tego, gdzie i jak składać wniosek, jakie dokumenty należy dołączyć, jakie warunki spełnić oraz co przygotować ze swojej strony aby cały proces przebiegł pomyślnie.
Więcej informacji można uzyskać pisząc na adres: awans-polonijny@orpeg.pl ale polecam wam stronę ORPEG, gdyż jest tam wiele szkoleń, zajrzyjcie do zakładki Wsparcie nauczycieli na stronie www.orpeg.pl
Panele szkoleniowe dzieliły się na 4 poziomy: nauczanie wczesnoszkolne, nauczanie w klasach 4-8, panel GCSE i panel A-level.
Ja uczestniczyłam w panelach dla klas A-level, czyli w tych przygotowujących do zdawania języka polskiego jako obcego na angielskiej maturze.
Pierwsze spotkanie odbyło się z przedstawicielką AQA, panią Judith Rowland-Jones, Head of Curriculum for Languages.
Spojrzeliśmy na wnioski z zeszłorocznych egzaminów Polish GCSE i A-level, w których zostały omówione ich poszczególne części. Nauczyciele dowiedzieli się na co zwrócić uwagę przy przygotowywaniu uczniów w tym roku, jak unikać niepotrzebnych błędów i na co uwrażliwiać podczas nauki. Wspomniano też o roku 2026 w którym egzamin z czytania i słuchania GCSE będzie odbywać się już w wersji komputerowej. Więcej informacji oraz tak zwane nowości pojawiać się będą na stronie AQA, pod adresem: https://www.aqa.org.uk/subjects/languages/gcse/polish-8688
Znamy już daty egzaminów w roku 2024, będzie to 12 czerwca 2024 dla czytania (reading) i słuchania (listening) oraz 18 czerwca 2024 dla części pisemnej (writing).
Kolejny panel poprowadziła pani Edyta MacKenzie, w którym przedstawiła ciekawe pomysły do wykorzystania na zajęciach z lekturami ,,Tanga'' Mrożka, ,,Brzeziny'' i ,,Panien z Wilka'' Iwaszkiewicza. Jej zajęcia w formie warsztatów pełne były zadań, w których uczeń aktywnie pracuje nad budowaniem warsztatu pisarskiego, a efektem końcowym jest napisanie eseju na podstawie uzyskanych wiadomości. Z pewnością lekcje pani Edyty nie są zaliczane do nudnych, a jej wskazówki mogą urozmaicić zajęcia oraz sprawić, żeby uczeń aktywnie pracował, nie odtwarzał a kreował, poszerzał swój horyzont i odnosił się do własnych doświadczeń.
Podczas przerwy obiadowej mieliśmy czas na spotkanie się z innymi uczestnikami konferencji, rozmowę, wymianę wniosków i nawiązywanie nowych relacji. Jest to bardzo ważne, bo nauczyciele polonijni nie mają zbyt wielu możliwości spotkań, szczególnie tych osobistych, mieszkając daleko od siebie. Nie istnieje też żadna znana mi platforma, która pomogłaby w takich spotkaniach, więc ten krótki czas, w którym mogliśmy poznać się, porozmawiać, wymienić się numerem telefonu czy e-mail był bardzo potrzebny.
Panel kolejny dotyczący A-level prowadzony przez panią Magdę Moses dotyczył sprawdzania i oceniania prac na poziomie A-level. Pani Magda bardzo rzeczowo ale i w wesoły, otwarty i przyjazny sposób pokazała jak sprawdzać prace pisemne uczniów, jak oceniać według klucza podanego przez AQA, jak sobie ułatwiać żmudną pracę (tak, trzeba być bardzo dokładnym przy sprawdzaniu i ocenianiu!). Wytłumaczyła także jak można pozytywnie oceniać i podawać informację zwrotną uczniom przygotowywującym się w naszych klasach.
Ostatni panel został poprowadzony przez pana Piotra Popławskiego z Muzeum Sybiru w Białymstoku. Dowiedzieliśmy się wielu informacji na temat tła historycznego filmu ,,Katyń'' Wajdy oraz powieści ,,Popiół i Diament'' Andrzejewskiego. Prezentacja była bardzo dokładnie i rzeczowo
przygotowana, pełna danych i ciekawych fotografii, mnóstwa odniesień historycznych i literackich.
Na zakończenie konferencji jej uczestnicy zostali zaproszeni na symboliczną lampkę wina oraz rozmowę.
Moim zdaniem Polska Macierz Szkolna, pod której patronatem odbywała się ta coroczna konfrencja kolejny raz stanęła na wysokości zadania. Zaproszeni prelegenci są profesjonalistami w swoich dziedzinach, panele czy warsztaty zawsze są ciekawe, można otrzymać nowe wiadomości dotyczące interesującego nas poziomu nauczania lub problemu oraz nauczyć się jakiegoś nowego sposobu do przeprowadzenia zajęć.
Myślę, że dobrym pomysłem na przyszłość byłoby też skupienie się na nowoczesnych aplikacjach, technologiach i ogólnie ujmując komputeryzacji, która coraz częściej jest wykorzystywana w edukacji. Takie nowinki technologiczne jak ChatGPT, AI, programy do tworzenia nowoczesnych prezentacji, szkolenie dotyczące posługiwania się tablicami multimedialnymi czy VR byłyby na pewno bardzo popularne wśród nauczycieli, szczególnie, że żyjemy w erze digitalizacji i musimy iść z duchem czasu.
Z utęsknieniem czekam na kolejne szkolenia oraz konferencję letnią w Canterbury.
Czekam też na wasze komentarze!
Comments