W klasie GCSE przygotowujemy się intensywnie do elementu opisu, który pojawia się w większości zadań pisemnych egzaminu Polish GCSE.
Przede wszystkim prawie zawsze polecenie egzaminacyjne w arkuszu pisemnym mówi; opisz. Uczeń musi rozumieć, że jeżeli nauczy się konstruować poprawnie opis miejsca, przedmiotu, postaci, osoby czy opis emocji - to na pewno uda mu się odpowiedzieć poprawnie na wszystkie podpunkty z zadania.
Dodatkowy bonus to jest też to, że ćwicząc opis pisemny można zwrócić uwagę ucznia na to, że taki element opisu pojawi się też w części ustnej, czyli speaking part.
Mamy tam odpowiednio opis obrazka/zdjęcia dla obu poziomów (Foundation and Higher)
Najlepiej będzie powtórzyć z uczniami schemat opisu.
Pomysły na powtórzenie tego, jak pisać opis to:
Pocięty prawidłowy opis na części - uczniowie mają za zadanie go poukładać w kolejności a następnie znaleźć informacje ogólne oraz informacje szczegółowe.
Opis z błędami - nanoszenie poprawek na opis, który ma błędy strukturalne, na przykład jest zła kolejność, zbyt wiele szczegółów, zbyt ogólny itp.
Pisanie opisu według schematu. Pierwsza wersja i następnie nanoszenie poprawek.
Pisanie opisu do tzw. prompt czyli zdjęcia, obrazka - można tutaj wykorzystać materiały zdjęciowe z części speaking ale także można użyć zdjęć z www (creative commons) lub tak, jak to robimy my - zdjęć ze starych kalendarzy.
Opis kreatywny - czyli taki, w którym albo podajemy temat albo zdjęcie, albo oba. Następnie prosimy, żeby uczniowie opisali miejsce, którego opis dotyczy mając jednocześnie na myśli konkretne uczucie, lub emocję, jakie to miejsce ma wywołać. Na przykład uczeń otrzymuje zdjęcie z Tatr zimą, oraz emocję - strach, ma opisać zdjęcie tak, żebyśmy czytając ten opis czuli lęk lub obawę. Drugim przykładem może być zdjęcie z AQA speaking part dotyczące Świąt Bożego Narodzenia (do znalezienia na stronie AQA w tzw. materiałach z zeszłych lat). Podajemy uczucie radości, które musi być użyte przy tym zdjęciu, tak, żeby uczeń podczas opisywania mógł je nam pokazać. Należy przy tym pamiętać, że uczeń nie musi pisać bezpośrednio, że to zdjęcie wywołuje w nim radość, czy strach. Może pośrednio użyć wyrażeń na te uczucia wskazujących, takich jak: nie odważyłbym się wędrować w górach zimą; na myśl o głębokim śniegu mam gęsią skórkę; uśmiecham się, gdy przypomina mi się ubieranie choinki w domu rodzinnym; moja rodzina zawsze robiła wspólne zdjęcia, podczas których żartowaliśmy i wygłupialiśmy się.
Przykłady opisu - zgadnij który. Każdy otrzymuje opis i grupę zdjęć, należy odgadnąć, który opis łączy się z prawidłowym zdjęciem. Dla utrudnienia opisy mogą różnić się małymi detalami a zdjęcia mogą być w podobnej scenerii, np. wiosennej i letniej, czy letniej i jesiennej.
Pamiętamy o opinii, która powinna być wyrażona tradycyjnie na końcu opisu - czasem stosujemy opis odwrócony, gdy zaczynamy od opinii, ale to proponowałabym dla uczniów z poziomu Higher.
Tutaj mamy przykład opisu miejsca, czyli szkoły. Na czerwono podałam pomysł, jak odpowiedź ucznia może wyglądać, jeśli chodzi o ćwiczenie opisu w kilku zdaniach.
Przy opisie na temat egzaminacyjny musimy trzymać się limitu 90 słów, dlatego, że wszystko ponad ten limit może nie być uznane (chociaż AQA podaje, że egzaminator ma obowiązek przeczytać cały tekst ucznia, to jednak może stwierdzić, że długość jest nieodpowiednia i wziąć do oceny tylko pierwsze 90 słów).
Powyżej możecie zobaczyć, jak ten fragment opisu wygląda według przykładu z AQA.
Możecie przeanalizować te zdania tak, jak zrobiliśmy to my, aby spojrzeć jakich słów i struktur użyto w przykładzie. Ćwiczyliśmy też zastępowanie tego słownictwa własnym i patrzyliśmy na to, jak wprowadzone zmiany dostosowują opis szkoły do poszczególnego ucznia.
Przy nauczaniu opisu, proponuję trzymanie się schematu, ćwiczenie według utartych reguł wymaganych na egzaminie. Natomiast element kreatywności i zabawy na pewno uprzyjemni naukę i pozbawi wasze zajęcia przewidywalności i sztywności. Serdecznie zachęcam do powtórek z moimi materiałami i pomysłami. A jeśli macie inne podejście do nauczania opisu to chętnie się z nim zapoznam, napiszcie mi w komentarzu.
Comments