top of page
Writer's pictureAnna Baldowska

GCSE pisanie - opis sytuacji.


Opis sytuacji można również wykorzystać do ćwiczenia prac pisemnych na poziom GCSE. Z zasady jeden z podpunktów w zadaniu pisemnym może dotyczyć opisu jakiejś sytuacji, w której uczeń się znalazł. W omawianym przeze mnie wcześniej ćwiczeniu mamy podpunkt: Co ciekawego wydarzyło się ostatnio w twojej szkole?



Zaczynam z uczniami od przypomnienia na czym się skupić przy opisie sytuacji. Można użyć tutaj kart z części ustnej egzaminu i wybrać te miejsca, które mogą się pojawiać w dialogach z egzaminatorem, na przykład kasa w kinie czy klub sportowy. W ten sposób pokazujemy uczniom, jak ucząc się raz mogą zapamiętać dialog sytuacyjny ale też odnieść się do niego w pisaniu, wyobrażając sobie konkretne miejsce oraz zaistniałe wydarzenie.

Powiedzmy, że wybraliśmy na miejsce wydarzenia kasę w kinie. Nasza sytuacja dialogowa będzie dotyczyć zakupu biletów na konkretny seans, z podaną ilością i zapytaniem o wybór miejsc.

Natomiast ćwiczenie pisemne może dotyczyć sytuacji w kinie, kiedy poprosimy uczniów o opisanie ostatniego filmu akcji, który oglądali z przyjaciółmi. Takie pisanie na temat narzucony ćwiczy konstrukcję opisu, wymusza na uczniach chociażby minimalne wskazanie na to, co się działo na ekranie oraz użycie elementu recenzji (jakie wrażenia wynieśli, czy coś było niespotykanego). Uczniowie mogą też wprowadzić element zaskoczenia, jak na przykład alarm przeciwpożarowy, brak elektryczności, czy też bardziej codzienne rzeczy jak wylanie napoju, wysypanie popcornu czy włączenie się komuś telefonu podczas filmu.

Jeżeli pracujemy z klasą, która potrzebuje pomysłów do pisania, to możemy podając miejsce akcji zrobić klasową burzę mózgów i wypisać na tablicy wszystkie pomysły niespodziewanych wydarzeń, tak, żeby pisząc mogli się już skupić na samym opisywaniu a nie procesie wymyślania tego, co się stało.


W prezentacji podałam inne przykłady wydarzeń do opisu sytuacyjnego, czyli konkurs szkolny, wizyta gościa w szkole, wydarzenie sportowe jak mecz czy turniej, przyznanie nagrody na apelu, koncert szkolny, występ teatralny itp. Wszystkie z nich dotyczą bezpiecznego i znanego uczniom kręgu słownictwa związanego z tematem edukacji (Theme 3 Current and future studies and employment Topic 1 My studies). Jednakże opis sytuacji powinniśmy przećwiczyć na każdym z tematów, można sobie pomóc wyszukując je na stronie AQA ( www.aqa.org.uk pod zakładką Polish GCSE 8688). Są tam także zeszłoroczne materiały egzaminacyjne i wiele informacji na temat przebiegu oraz oceniania poszczególnych części egzaminu.


Przykład podany przez AQA do tego podpunktu to tylko dwa zdania, ale myślę, że na egzaminie uczniowie mogą ten element rozszerzyć do 3/4 zdań. Używając odpowiednich wyrażeń, jak te w ramkach, mogą przećwiczyć też tworzenie zdań w czasie przeszłym, którego znajomość jest wymagana na tym poziomie egzaminu. W części na 90 słów wymagane jest odniesienie się do trzech ram czasowych, czyli użycie czasu teraźniejszego w odniesieniu do ,,tu i teraz'' (podpunkt 1 i 2 - patrz wcześniejsze wpisy na blogu) czasu przeszłego - podpunkt 3, oraz czasu przyszłego lub czasu teraźniejszego w odniesieniu do przyszłości - podpunkt 4 (będzie omówiony w kolejnym wpisie). Odniesienie się do dwóch ram czasowych powoduje zmniejszenie ilości punktów za tzw. jakość języka (Quality of Language).

Ciekawym pomysłem na pracę nad opisem sytuacji jest pisanie artykułu do szkolnej gazetki. Taka gazetka stworzona przez klasę GCSE może być następnie wykorzystana w klasach młodszych lub znaleźć się na stronie internetowej szkoły.

Jeżeli chcemy zachęcić uczniów do pisania, to musimy też ich motywować a co najlepiej motywuje oprócz nagród rzeczowych typu czekoladka lub ołówek? Oczywiście moja klasa lubi otrzymywać nagrody w postaci słodyczy, ale lubi też mieć dłuższą przerwę, rozegrać jakąś planszową grę klasową czy obejrzeć internetowy quiz lub filmik.




Comments


bottom of page