top of page
Writer's pictureAnna Baldowska

GCSE pisanie - co jeszcze jest ważne w ćwiczeniu pisemnym?



Omawiamy ostatni punkt z zadania GCSE na 90 słów. Ten punkt wymaga użycia czasu przyszłego lub form czasu teraźniejszego ale w znaczeniu przyszłości, na przykład dotyczących planów.

Zdania, które polecałabym przećwiczyć z uczniami to:

- chciałabym/chciałbym

- zamierzam

- dobrze byłoby, żeby (dobrze by było, żeby)

- mogłabym/mógłbym

- formy czasownikowe z końcówką - bym, byś, byśmy, byście jak na przykład: zrobiłabym, wzięłabym, miałbym, pomogłoby itp.

W przykładzie podanym przez AQA mamy jak poniżej:

- gdybym

- powiększyłbym

W ramkach podałam przykłady, które warto jest przećwiczyć. Można to zrobić podając uczniom pomysł na zabawę: co byś zrobił gdybyś był (prezydentem, lekarzem, architektem, pilotem, kierowcą rajdowym).

Przy okazji można przypomnieć pisownię końcówki: bym, byś z czasownikami.

To zadanie przypomina też, że dobrze jest przyzwyczaić uczniów do używania form czasownika zakończonych na -no/-to np. zbudowano, zmieniono w zdaniach: chciałbym, żeby zbudowano, wolałbym, żeby zmieniono. Takie zdanie pokaże, że uczeń potrafi używać różnych struktur składniowych, co może zaowocować większą ilością punktów ( Quality of Language).



Co jeszcze możemy ćwiczyć, jeżeli chcemy aby nasi uczniowie pisali lepiej?

Na mini warsztatach możemy pomysłowo zaplanować pisanie na temat, na przykład opis przeżyć.

Wystarczy przygotować uczniom karteczki (wybór losowy) z sytuacjami, opisanymi w punktach:

-góry, utknąłeś w kolejce linowej, nie ma prądu, wysoko, silny wiatr

- prom do Francji, wysoka fala, deszcz, wiatr, noc

- stacja metra, brak pociągu, pośpiech, rano, szkoła

- konkurs, nagroda, aula szkolna, wszystkie klasy z rocznika, dyplom

- ferie, obóz narciarski, wyścigi, wygrana, nagroda

- urodziny, zabawa, goście, niespodzianka, prezent,



Inny pomysł na zajęcia z pisania, to opis obrazu/ portretu.

Do tego zadania należy wykorzystać zdjęcia reprodukcji słynnych obrazów, można zaproponować uczniom dzieła światowe, ale można się skupić na słynnych dziełach artystów polskich.

Przy okazji młodzież zapozna się z polskimi malarzami, takimi jak:

- Malczewski

- Wyspiański

- Matejko

- Łempicka

- Duda-Gracz

Można połączyć opis obrazu z jakimś wierszem, ja bym proponowała wiersz Wisławy Szymborskiej ,,Dwie małpy Bruegla'' oraz obraz Piotra Bruegla ,,Dwie małpy''. Będzie ciekawym nawiązaniem do egzaminu, który czeka niedługo uczniów.



Dodatkowo przypomnijmy uczniom o wyrażaniu opinii, o czym muszą pamiętać nie tylko w zadaniach pisemnych ale i w wypowiedziach ustnych.

Kolejnym ćwiczeniem warsztatowym może być opis przedmiotu lub jakiejś rzeczy.

Przy tym zadaniu przynosimy na lekcję przedmioty lub używamy ich zdjęć. Ja wolę mieć przedmioty, dlatego, że uczniowie mogą je przytrzymać, obejrzeć, dotknąć ich powierzchni, powąchać.

Jako element zabawy przyda się pudełko po butach, z dwoma otworami na dłonie po bokach. Przedmioty możemy wkładać do pudełka dla każdego ucznia inny, uczniowie muszą go dotknąć i jak najdokładniej opisać. Następnie pokazujemy uczniom przedmioty i sprawdzamy, jak dokładnie udało im się osiągnąć cel. Taki pomysł na pewno spowoduje, że chętniej będą pracować na lekcji.



I jeszcze parę przypomnień. Musimy uczniów uwrażliwiać na pracę nad słownictwem, na uzupełnianiem swojego osobistego słownika szczególnie w tematach na egzamin. Jak my to robimy w klasie? Po pierwsze tworzymy bazy słów.


Czasem używamy do tego aplikacji, takich jak wordclouds, czy podobnych, w których mogą wpisać słowa w kształt, a potem wydrukować lub podkleić jako zadanie online. Nie wszyscy oczywiście będą chcieli to zrobić, ale i my, jako nauczyciele możemy stworzyć z nimi na zajęciach zbiorczą bazę słów i wydrukować lub przesłać po zajęciach.

Na każdych zajęciach warto też przypominać o odpowiednim łączeniu zdań, jak to widać na slajdzie powyżej. Ćwiczyć można na wiele sposobów, ale najprostszy to mieć jakiś zestaw zdań prostych, wybór łączników i już można tworzyć interesujące zdania złożone. Innym sposobem jest przyniesienie zdań już połączonych ale nieprawidłowo, uczniowie muszą poprawić błędy. To jest trudniejsze, gdyż wymaga doskonałego zrozumienia sensu zdań. Z pewnością będzie to ciekawe dla tych, którzy są bardziej zaawansowani językowo, lub wykonają już inne ćwiczenie i się nudzą.

I oczywiście najważniejsza zasada, o której zawsze warto przypominać przed jakimkolwiek zadaniem pisemnym. Plan. Im lepiej uczniowie nauczą się planować swoje pisanie, tym lepiej im później przyjdzie pisać, nawet pod presją czasu i stresem egzaminacyjnym.



Comments


bottom of page