Jest to bardzo łatwa w obsłudze i użyciu aplikacja, którą można urozmaicić lekcje nie tylko językowe. Na swoją lekcję języka polskiego dla dzieci polonijnych udało mi się utworzyć quiz, czyli pytania i odpowiedzi, które najpierw wykorzystałam na lekcji zdalnej prowadzonej przez Zoom, a potem na lekcji stacjonarnej. W tym drugim przypadku zalogowałam się do wcześniej utworzonej aplikacji przez przeglądarkę google chrome wprost na tablicy multimedialnej.
Logowanie się do www.learningapps jest szybkie, potrzebny jest adres email, zakładamy sobie darmowy profil i można tworzyć przy użyciu różnych szablonów ciekawe pomoce naukowe.
Utworzony przeze mnie quiz dotyczył wiadomości wcześniej przyswojonych przez dzieci w związku z Dniem Mamy. Uczniom bardzo się podobał quiz, był ciekawym urozmaiceniem zajęć, zastosowany został na zakończenie lekcji jako utrwalenie wiadomości, ale zawsze można go wyświetlić na kolejnych zajęciach, jako tzw. przypominajkę.
Kolejny pomysł na wykorzystanie aplikacji to stworzenie tekstu z lukami. Napisałam tekst dostosowany do poziomu swojej klasy, a jest to klasa GCSE, czyli tutaj w UK odpowiednik dawnej klasy gimnazjalnej (13/14 lat). Następnie w aplikacji wycięłam odpowiednie słowa, wpisując je w okienka poniżej. Nie bójcie się, nie jest to bardzo skomplikowany proces. Można tekst wcześniej napisać w MS Word i później skopiować/wkleić.
Zadaniem uczniów było uzupełnianie tekstu, aplikację można wykorzystać na lekcji zdalnej, wysłać uczniowi link przez email, osadzić link w google classroom lub tak, jak ja, wyświetlić na tablicy podczas lekcji prowadzonej stacjonarnie. Uczniowie uzupełniali samodzielnie tekst, następnie wpisywaliśmy wspólnie brakujące słowa (nad niektórymi rozgorzała burzliwa dyskusja!) a potem sprawdziliśmy nasze wyniki. W przypadku mojej klasy pozwoliłam uczniom poprawiać błędy dopóty, dopóki nie wpisaliśmy wszystkich słów poprawnie. Celem było tu nie tyle bycie doskonałym, ale nauczenie się też poprawiania własnych błędów i dochodzenia do tego, co było zrobione źle ... i dlaczego?
Moi uczniowie podeszli do zadania z prawdziwymi entuzjazmem i cierpliwością, która nawet mnie samą zaskoczyła. Czy byłoby tak samo, gdybym dała im zwykłą kartkę z tekstem z lukami? Cóż...
Polecam Wam skorzystanie z aplikacji www.learningapps.org, jest wiele gotowych projektów, które możecie sobie wyświetlić w trakcie lekcji.
Spróbujcie jednak stworzyć własne pomoce lekcyjne, które dopasujecie do własnych potrzeb i potrzeb waszych uczniów, studentów, grup czy klas. Naprawdę nie jest to bardzo skomplikowany proces. Potrzebne są tylko: dobry pomysł, pozytywne nastawienie, mnóstwo chęci i czas.
Comments